Zengővárkony, Magyarország legdallamosabb nevű települése, mely nevét a legenda szerint egy vadkanról kapta…a falu erdejében vadkant kergető telkes gazda, „Várj kan!” kiáltásait hallotta a csősz Várkonynak. Hát innen a név.
A 400-lelkes település a Zengő lábánál, Pécsvárad szomszédságában terül el Baranya megyében. A terület a Keleti-Mecsek Tájvédelmi Körzet részét képezi, erdeiben csodálatos növény- és állatfajok élnek.
Talán „zsákfalu” jellegének is köszönhetően Zengővárkony megőrizte református magyarságának a Tolna megyei Sárközzel rokon hagyományait. Valaha ez a terület is a Sárköz részét képezte, de ma már mint egy kis sziget, a belső Sárköztől elszigetelten ápolja kulturális örökségét.
Az 1930-as években Fülep Lajos (filozófus, lelkész) és Császár János (kántortanító) kitartó és áldozatkész munkájának köszönhetően a településen a kulturális élet virágzásnak indult. Ebben az időszakban alapította Császár János a Gyöngyösbokréta mozgalom helyi csoportját is, melynek tagjai népviseletben dalokat, táncokat adtak elő, színdarabokat, népszínműveket tanultak.
1971-ben szintén Császár János kezdeményezte a mai néptánccsoport megalapítását. Az idős, beteg kántortanító rövidesen átruházta a csoport vezetését régi kedves tanítványára, Töttös Sándorra, népi iparművész szövőre, a népművészet mesterére. 2003-ban Töttös Sándor átadta a csoport vezetését a fiatalabb generációnak. A csoport jelenlegi elnöke Darmosné Gyenis Valéria, művészeti vezetője Petrás-Golomán Alexandra
A hagyományőrző egyesület működése során számos elismerő címet nyert el, többszöri arany minősítést, és Nívó-díjat. Külön Nívó-díjjal jutalmazták a tánccsoportot kísérő Köpüfa zenekart is. Igazán különleges, hogy a csoportot rezes banda kíséri, és így a táncosoknak lehetősége van minden egyes fellépésen élő zenével megjelenni. Ahol a várkonyi rezesbanda megszólal, ott garantáltan összeszalad a közönség. Szintén élőzenés kísérettel utcai felvonulásokon is nagy feltűnést kelt a csoport.
A csoport fő célja, hogy ápolja és minél szélesebb körben bemutassa Zengővárkony néphagyományait, táncait, dalait és csodálatos népviseletét. Több mint 40 éves történetében sok külföldi és megszámlálhatatlan belföldi fellépéssel a háta mögött a táncosok szeretettel várják a meghívásokat, lehetőségeket, hogy az érdeklődőkkel megismertethessék kultúrájuk egy kis szeletét.